Очакваните резултати от компютърното обучение в детските градини са по-трайно и по-качествено възприемане на учебния материал. Това каза за Радио „Фокус” – Бургас Йорданка Ананиева, зам.-кмет по образование и култура на Община Бургас.
„Ако има задача за сравняване на определени предмети, с прилики и разлики, много по-лесно и бързо това става на компютър, много по-интересно е за децата. Това обаче изисква трениране на процеса мислене т.е. операциите, които децата влагат в търсенето на прилики и на разлики, е свързано с процеса мислене, с анализ, със синтез на информацията. Това много по-бързо и лесно става на компютъра, отколкото, ако учителят дава на хартиен носител определената задача. Ако на хартия детето ще извърши едно или две упражнения, на компютъра ще свърши пет т.е. два пъти повече поради това, че информацията е по-непосредствена, интерактивно се поднася и децата много по-бързо я правят и веднага се зарежда следващата задача”, обясни зам.-кметът. От тази есен поетапно Общината пилотно въвежда компютърното обучение за деца от четвърта възрастова група в детските градини, като стремежът е до края на следващата учебна година то да се въведе във всички детски заведения. Във всяка детска градина ще се създаде стая, в която ще се провеждат занятията по съответните премети с интерактивна дъска и лаптопи за малчуганите.
„Важното за Община Бургас в този процес е да започнем с въвеждането на съвременните технологии като част от процеса учене т.е. преподаването и изпълняването на дейности, свързани с усвояване на учебния материал да стане чрез тази техника, защото това способства по-бързото и лесно запомняне на материала и по-бързото изпълнение на задачите, които се поставят от учителя. Не всички уроци ще се преподават по този начин ,а просто ще има няколко урока от различните предмети, които ще бъдат разработени по този начин, за да се улесни процесът на обучение, за да стане той по-интересен и по-атрактивен за децата”, обобщи Ананиева.