Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Подводен парк на Дарданелите отвежда посетителите до останки от военни кораби (ВИДЕО)

11 октомври 2021, 18:17 часа • 6742 прочитания

В Турция подводен парк отвежда посетителите до останките на 14 британски и френски военни кораби, потопени в пролива Дарданели по време на Първата световна война.

Мястото, разположено на полуостров Галиполи в северозападна Турция, е било сцена на ожесточена битка, разиграла се между силите на Антантата от една страна и Османската империя, подкрепяна от Германия, от друга. Останки от потопените британски и френски военни кораби днес лежат на морското дъно и привличат любители водолази и фотографи в своята призрачна атмосфера.

Подводният парк с площ от 150 km² е като „машина на времето, която ни връща в 1915 г.“, казва водолазът Савас Каракас, в интервю за AFP.

Достъпът до района беше ограничен до 2017 г., припомня Исмаил Касдемир, президент на историческия обект Чанаккале. Сега обаче любопитната атракция вече е част от списъка с интересни подводни обекти по света, предлагащи възможности за гмуркане. Такива са лагуната Чуюк в островната държава Микронезия, с десетките й останки от японски кораби, потънали по време на Втората световна война, или атолът Бикини в Тихия океан, бивш американски ядрен полигон, популярен в наши дни сред водолазите с останките си от американски кораби също от времето на Втората световна война.

Първият етап за водолазите от турския подводен парк започва на дълбочина от 24 метра, където те могат да разгледат кралския британски линкор HMS Majestic, дълъг 120 метра, торпедиран от германска подводница, който все още носи своя боен арсенал. По-нататък е потопеният HMS Triumph, потънал заедно с екипажа си и 73 офицери на борда.

Както е известно от историята на Дарданелите се разразява Галиполската битка през 1915 г., когато силите на Антантата атакуват Османската империя и Германия с намерението да завладеят пролива, но са отблъснати и дават десетки хиляди жертви.

Елена Страхилова
Елена Страхилова Отговорен редактор
Новините днес