Сигнал за извършване на взривове на територията на експлоадиралия преди две години завод „Миджур“ до Горни Лом получи Actualno.com на редакционната си поща. Сигналът е пратен до главния прокурор Сотир Цацаров, до премиера Бойко Борисов и до екоминистъра Ивелина Василева.
Припомняме, че експлозията през 2014 година отне живота на 15 души.
Според подателите на сигнала от Национално движение „Екогласност“ за взривовете е имало пусната официална обява от служител на „Миджур“ към фирма „Видекс“. Лицензът за всякакви дейности с взривни вещества на фирма „Видекс“ беше отнет за половин година в началото на март 2015 година от Междуведомствения съвет по отбранителна индустрия и сигурност на доставките към Министерския съвет. Справка на Actualno.com в публичния регистър на съвета показа, че фирма „Видекс“ не присъства в регистъра към днешна дата (01.09.2016). При опитите ни да се свържем с фирмата на обявените в сайта ѝ телефони за контакт нямаше отговор до публикуването на материала.
Съгласно пратената на електронната ни поща обява в периода 30 август – 2 септември на територията на „Миджур“ ще се извършат контролирани взривове, които „ще бъдат няколко на брой с малка сила и мощ и по никакъв начин няма да застрашават живота и здравето на местното население“.
В сигнала относно планираните взривове подателите задават следните въпроси към отговорните органи:
1. Защо фирма “Видекс” извършва взривове, когато е с отнети разрешителни?
2. След като производството от Прокуратурата е приключило и се работи по изготвяне на Обвинителен акт, защо площадката на завода се използва като нерегламентиран полигон за унищожаване на боеприпаси/оръжия, когато това е обикновена производствена площадка?
3. На какво основание извършителят на взривовете сам оценява себе си, че “Отделените газове ще са незначителни и няма да замърсят околната среда”. Къде е екологичният регулатор Министерството на околната среда и водите, който е държавният контролен орган с право на подобна оценка. Лошото е, че ни е известен безхаберният от дълги години факт, че МОСВ не разполага с апаратура за измерване на диоксини и фурани, които се отделят при подобни взривове и са с канцерогенен риск за човешкото здраве?
Припомняме, че на 24 ноември миналата година, с гласовете на ГЕРБ, не беше приета предложена от "Патриотичния фронт" поправка в Закона за изпълнение на конвенцията за касетъчните боеприпаси и конвенцията за забрана на използването, складирането, производството и трансфера на противопехотни мини и тяхното унищожаване. "Патриотите" искаха да бъде забранен вносът на чужди боеприпаси за утилизиране в България.