Или преговаряме за по-високи заплати, или протестираме до дупка. Така председателят на СФСМВР Валентин Попов обобщи как ще се развият събитията по отношение на днешния голям протест пред Народното събрание на служителите от системата на МВР.
Той стори това, след като вътрешният министър Валентин Радев в няколко свои медийни изяви изрично заяви, че няма как да има увеличение още тази година.
Попов припомни какви са исканията на работещите в МВР, от които няма да отстъпят - увеличение на заплатите още тази година, тъй като средна месечна заплата от 660 лв. е обида, спешен ремонт на законопроекта за МВР, за да се оправи проблемът с униформите и оборудването и старт по работата на изцяло нов законопроект за МВР.
По думите на Попов ако до празника на национална служба "Гранична полиция" (22 декември) служителитенаМВР не се разберат с ръководството, от началото на българското председателство на Съвета на Европейския съюз протестите стават ежедневни.
От КТ „Подкрепа“ пък казаха, че много хора в България, работещи в различни сектори, заслужават увеличение на заплатите, но увеличение получават само тези, които отстояват позицията си. Беше изразено и недоволство защо законът не дава синдикалните организации на полицаите и пожарникарите да се включват в обикновени синдикални структури като КТ „Подкрепа“ и КНСБ.
Снимка: Actualno.com/Румен Скрински
В началото на протеста бяха показани униформи на пожарникари, които са дарени от Канада – от тамошните пожарникарски служби. "Срам ни е, че трябва да махаме сами имената на канадските пожарникари, за да не пише на униформите „лейтенант Смит“ например", заяви един от протестиращите.
Беше прочетено и писмо от Европейския полицейски съюз в подкрепа на протеста на българските полицаи и пожарникари. На протеста дойдоха гости от Сърбия и Румъния – представители на тамошните полицейски синдикати. Сръбският представител каза, че в Сърбия полицаите вече са провели четири протеста и следващият протест ще бъде такъв, че да не се позволи на сръбските министри да стигнат до кабинетите си.
По думите му протестите западната ни съседка са били главно за това, че основната тежест от мигрантската вълна е падала върху сръбската полиция и държавата не осигурява подходящи условия за работа.