Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Димитър Делчев: Над 31 органа има за борба с корупцията, а в затвора за корупция лежат по-малко от 5 души

28 февруари 2017, 10:03 часа • 1494 прочитания

Над 31 органа има за борба с корупцията в България, а в затвора за корупция лежат под 5 души. Първа точка в програмата на РБ - "Глас народен" в 44-ото Народно събрание е приемането на закон за борба с корупцията и създаването на единен орган, който да води истински разследвания и корумпираните да бъдат наказани.

Още: Съпругата на Асад подала молба за развод, не иска да стои в Русия

Още: Наталия Киселова: Има два варианта за правителство - около ГЕРБ и анти-ГЕРБ

Това заяви пред България он ер Димитър Делчев, водач на листата на коалиция Реформаторски блок - "Глас народен" за Благоевградска област, в дебат с Патриотичния фронт.

В момента имаме феодализирани общини и кметове, които са корумпирали всичко по пътя си, депутати, които обикалят по институциите да редят далавери, а мястото на тези хора е в затвора, каза Делчев.

Според думите му част от депутатите в 43-ото Народно събрание са се изплашили от антикорупцонния закон и затова е бил отхвърлен, но приемането му е неотложно и РБ няма да се откаже, докато законът не се приеме.

Още: Асен Василев ще ръководи бюджетната комисия в парламента, правната е за ГЕРБ

Още: Кабинетът отпусна на полярниците 3.7 млн. лв., ще могат да се приберат от Антарктида

Относно съдебната реформа Делчев коментира, че има напредък особено при публичността на работата на ВСС. След редица предложения и настояване от страна на РБ беше прието явното гласуване във ВСС, което беше отчетено и от Европейската комисия. Преди това да се случи, само имаше съмнения, че във ВСС има политически и икономически зависимости, а сега сме убедени, затова следващите членове на Съвета трябва да бъдат подбрани по прозрачна публична процедура и доказване на почтеността им.

В съдебната система трябва да е ясно кой носи отговорност. От коалиция РБ - "Глас народен" ще предложим засилване на правомощията на президента при назначаването на "тримата големи" - председателите на ВАС и ВКС и главният прокурор, каза Делчев, за да е ясно кой носи отговорността.

"В момента се събират едни хора и предлагат на президента главен прокурор, а държавният глава има право само на едно вето и ако след това предложението е същото, то той трябва да го назначи", поясни процедурата Делчев.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Анев
Ивайло Анев Отговорен редактор
Новините днес