Оценката на качеството на медицинската услуга не може да служи за санкция.
Още: Надежда за децата с рак и техните семейства: Съвременни методи на лечение и грижа
Още: Експерт: Употребата на имуностимулатори без нужда е „отворена врата” към автоимунните заболявания
Това коментира доц. Любомир Киров, председател на Националното сдружение на общопрактикуващите лекари в България (НСОПЛБ), във връзка с предлаганите критерии за качество на извънболничната помощ.
По думите му у нас система за такава оценка няма, а задължителна продължителност на прегледите доц. Киров определи като безумие.
„Времетраенето на прегледа е едно безумие, с което ние години наред се борим и се стремим да го отстраним, защото в него няма смисъл. Ако вероятно аз прегледам някого за 10 минути, според тях ще бъде качествено, но ако направя прегледа за 9 минути, няма да е. Къде е разликата? Всички български граждани да внимават какво ядат, сутрин да стават и да правят крос, да пият всевъзможни хапчета, защото личните им лекари ще бъдат разорени. Това, което в момента се опитват да наложат, е поредната безсмислица, която пак някой се опитва да заобиколи. Щели за 10 дена да създадат методика за комплексна оценка на качеството, но то няма такава. Ние това няма да го оставим така. Има най-различни начини, включително и по съдебен път“, допълни още доц. Киров, цитиран от Фокус.
Още: ПП-ДБ: Министърът да вземе мерки срещу напрежението в болниците
Още: Здравният министър: НЗОК да каже как ще плати 146 млн. лв. надлимитна дейност на болниците
Той каза още, че качеството на работата на лекарите трябва да бъде оценявано от съсловните организации, а в някои по-напреднали страни има съответни институти, които се занимават с това.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Лекари: Опитват се да унищожат кардиологичната болница
Още: В България лекари убийци няма, те дават здраве: Д-р Брънзалов за оставките в Сандански