Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Новата "цветна" система на "Спешна помощ" щяла да позволи да се работи с по-малко екипи

19 октомври 2016, 09:30 часа • 1788 прочитания

Би трябвало, особено що се касае до приоритетните спешни състояния, новият модел на работа на „Спешна помощ” да работи. Това заяви директорът на „Пирогов” проф. д-р Стоян Миланов.

Миланов говори за т.нар. стандарт за спешна медицинска помощ, с който се въвеждат три различни кода за времева реакция на медиците. Според Миланов, който е консултант по стандарта, системата ще е надеждна заради нови насоки как диспечерите от телефон 112 да установяват колко спешен е случаят. Това ще става с уточняващи въпроси, но тези въпроси няма да се превръщат в дълго интервю, увери професорът. По телефон 112 ще се дават и инструкции на обадилия се и как да помага, като Миланов призова хората да се вслушват в тях.

В световен мащаб времето за реакция и пристигане на „Спешна помощ” е 10 минути, уточни Миланов. От думите му стана ясно и, че в България няма информация колко хора си отиват заради бавна реакция на „Спешна помощ”, защото не се води такава статистика. След шест месеца работа на системата обаче ще има оптимизация както на самата система, така и на статистиката – откъде най-често идват спешни обаждания например. Така ще се оптимизира използването на линейки и екипи – най-вече защото ще е ясно къде трябват повече спешни лекари и къде не.

По думите на Миланов центъра за спешна медицинска помощ в Пловдив е най-натоварен, като съотношение на брой сигнали и възможност да бъдат поети.

Медицинският стандарт

До осмата минута след подаване на сигнал екипите на спешната помощ ще трябва да пристигат при пациенти в най-критично състояние - ситуация "червен код". Това са хора с животозастрашаващи признаци и симптоми вследствие на заболяване или увреждане с висока вероятност от фатален изход, ако не се предприемат незабавни действия, пише в стандарта.

Между 8 и 20 минути ще чакат пациентите с жълт код, които са в нестабилно здраве и потенциална опасност на живота, с признаци и симптоми вследствие на заболяване или увреждане, които могат да прогресират и да доведат до усложнения, които могат да застрашат жизненоважните функции, системи или органи, ако не се приложи бързо лечение.

Последният вид пациенти - със зелен код, обаче може да чакат между 20 и 120 минути, тъй като според новия стандарт те са стабилни пациенти, при които има нисък риск от настъпване на усложнения.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес