България трябва сериозно да засили борбата с корупция по високите етажи на властта и да покаже солидни резултати, а пътят минава през публичност по знаковите дела и преодоляване на системните слабости. Това става ясно от заключенията на Съвета на Европейския съюз по последните мониторингови доклади за България и Румъния от януари.
Още: Германия се готви за хибридна атака от Русия
Следващите доклади се очакват до края на годината, а от констатациите за България впечатление прави, че нуждата от напредък вече се определя като спешна.
"Съветът отчита, че са предприети някои окуражителни стъпки за изпълнението на шестте показателя, определени за България, въпреки че все пак е необходимо спешно да се ускори цялостният напредък в България", се казва в заключението на Съвета.
В януарския доклад Европейската комисия начерта основните стъпки, които България следва да направи: прозрачни избори за нов Висш съдебен съвет и за председател на Върховния административен съд, въз основа на качествата на кандидатите, промяна на съдебната карта, нова нормативна уредба за борба с корупцията и механизъм за проследяване и отчитане на развитието на делата за корупция по високите етажи на властта – от започване на разследването до изпълнението на наказанията.
Още: По-малко от 10 дни по-късно: Позната руска петролна рафинерия пак гори (ВИДЕО)
Още: Албания казва край на ТикТок, но все още не завинаги
"На основата на вече постигнатия напредък Съветът настойчиво приканва за решително ускоряване на усилията, необходими за цялостно изпълнение на всички препоръки на Комисията, посочени в доклада. Макар Съветът да приветства изразения от правителството политически ангажимент за реформи, за пълното изпълнение на всички тези препоръки е нужно да се укрепи и засили цялостната политическа воля и Съветът очаква конкретни мерки и осезаем и необратим напредък преди следващия доклад на Комисията", се казва в заключенията на Съвета.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Германската полиция разкри подробности за нападението в Магдебург
Още: 36-годишна дама оглави новото исландско правителство (СНИМКА)
В тях е обърнато внимание и на перспективите за отпадане на механизма за сътрудничество и проверка. От тях става ясно, че наблюдението няма да отпадне докато всички показатели не бъдат изпълнени необратимо, а скоростта зависи само от България и Румъния. В тази връзка в позицията на Съвета е видима различната перспектива за северните ни съседи, въпреки последните скандали с опита на властите да прокарат законодателство, което облагодетелства по-леки форми на корупция. Макар да препоръчва на Румъния да избягва подобни законодателни инициативи, в заключенията си за Румъния Съветът говори за "впечатляващите резултати" на Националната дирекция за борба с корупцията и Висшия касационен съд, за забележителен темп на напредък и оставащ ограничен брой стъпки до отпадане на наблюдението.
"В тази перспектива Съветът приканва Комисията да продължи да докладва и очаква следващите ѝ доклади за България и Румъния, чието публикуване е предвидено по- късно тази година. Съветът приветства намерението на Комисията да продължи да следи отблизо положението в България и Румъния и редовно да информира Съвета", завършват заключенията на Съвета на ЕС.