Всъщност не е най-основният въпрос колко пари ще загубим по ОП „Наука и образование за интелигентен растеж”, а къде е проблемът в програмата. Това заяви служебният образователен министър проф. Николай Денков във връзка с престрелката с предшественика си Меглена Кунева.
Още: Кабинетът отпусна милион за образователни програми и иновации в училища
Още: Изплащат стипендии на ученици от училищата по културата и изкуствата
Какви са фактите според Денков – изпратено е електронно писмо от ЕК, в което е описано, че е направен одит на програмата. Написано е, че има неправилно разделение на властите в програмата т.е. че по принцип едно звено дава парите, второ ги разходва, а трето контролира. Тези три звена обаче са под една шапка – на министъра по това време (бел. ред. – Меглена Кунева), обясни Денков пред Нова телевизия. Той не коментира дали де факто парите по ОП "Наука и образование за интелигентен растеж" са спрени, след като на брифинг на 14 февруари от ЕК заявиха, че парите още не са спрени. На същия брифинг от ЕК казаха, че са в непрекъснат контакт с българските власти и че одитът още не е завършен.
Служебният образователен министър отхвърли и обвинението на Кунева, че той е спрял процедурата за избор на външни оценители за изграждането на научни центрове по ОП "Наука и образование за интелигентен растеж". Аз излязох през април миналата година от МОН (бел. ред. – Денков беше зам.-образователен министър), а тя беше пусната през лятото на 2016 година – как може да я спра, попита Денков.
Още когато напусках МОН по времето на Кунева казах защо го правя – заради дизайна на ОП "Наука и образование за интелигентен растеж". Проблем със самата програма няма, само с начина на изпълнение, е тезата на Денков. Според него проектите по оперативната програма продължават да се изпълняват така, както е заложено т.е. няма опасност заради противоречивата информация какво става да пропаднат проекти, както Меглена Кунева предупреди вчера (22 февруари).
Още: Нови близо 10 млн. за образователни програми раздаде щедро служебният кабинет
Още: Учебната година да се удължи с една седмица: Предложение на МОН
Най-късно през март би трябвало да има увеличение на учителските заплати, но със задна дата – от 1 януари, 2017 година. Технологията зависи от общините, защото там се правят изчисленията, уточни Денков.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: По-големи учителските заплати, но различно: Данни с колко иска да ги вдигне служебното правителство
Още: Ученици играха кючек върху чиновете в гимназия в Ихтиман