Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Денков: Едва 2.8% от ОП “Наука и образование за интелигентен растеж” са разплатени

06 февруари 2017, 11:57 часа • 1339 прочитания

Едва 2.8% от бюджета на Оперативна програма “Наука и образование за интелигентен растеж” са разплатени до момента.

Още: Кабинетът отпусна милион за образователни програми и иновации в училища

Още: Изплащат стипендии на ученици от училищата по културата и изкуствата

Това заяви служебният министър на образованието проф. Николай Денков, предаде БГНЕС.

Общо четири приоритета си е поставил министър Денков. Първият е подготовката на държавните зрелостни изпити, външното оценяване и приемът след основно образование. Втори приоритет е подготовката на актуализира на стратегия за развитие на научните изследвания. Трети приоритет е подготовката на актуализиране на Закона за развитие на академичния състав. Четвърти приоритет е ОП “Наука и образование за интелигентен растеж”. Заедно с тези приоритети служебният кабинет ще работи и по подготовката на училищната мрежа за провеждане на изборите.

Денков заяви, че първият приоритет е свързан с бъдещето на учениците. Няма служебното правителство да провежда изпитите, но те трябва добре да подготвят изпитите.

Още: Нови близо 10 млн. за образователни програми раздаде щедро служебният кабинет

Още: Учебната година да се удължи с една седмица: Предложение на МОН

Втория приоритет е едно от неизпълнените условия за ОП “Наука и образование”. Ръководството на МОН до два месеца трябва да представи актуализиран вариант на стратегия за развитие на научните изследвания, който да бъде разгледан в Министерски съвет и да бъде представен пред Народното събрание, където да бъде приет и представен на ЕС. Ако до 30 юни не бъде приет от ЕС, това означава проблеми за бъдещето на програмата.

„Един от най-важните елементи в предложените промени е определянето на минимални изисквания за заемане на академичните длъжности „доцент“ и „професор“ и за присъждане на научните звания „доктор“ и „доктор на науките“. Не може да има универсални минимални изисквания, те са различни за различните научни направления. Нашата задача е да разработим специфични минимални изисквания за всяка отделна област и ние вече работим по този въпрос“, поясни заместник-министър Иван Димов.

През тази седмица предстоят две срещи с представители на Европейската комисия (ЕК). В следващите дни се очаква също одитният доклад на ЕК за състоянието на оперативната програма при проверката през октомври 2016 г. Министър Денков обеща да представи подробно пред медиите констатациите в доклада и конкретните мерки, свързани с тях.

„Трябва да продължим разработването на процедурите за набиране на проектни предложения по ОП НОИР. Целта е да се ускори процесът по договаряне. Защото в началото на третата година от програмния период сключените договори са едва 116 на обща стойност 324 млн. лв., което е 24% от бюджета“, добави заместник-министър Ваня Стойнева. Като следваща важна задача тя посочи ускоряването на плащанията към бенефициентите. Към 31 януари т.г. са разплатени само 39 млн. лева или 2.8% от бюджета на програмата.

Още: tbi bank и УНСС създават нови възможности за студенти с първата "Академия за таланти"

Още: Българските четвъртокласници все по-добри по математика и природни науки, изпреварват много свои връстници

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Румен Скрински
Румен Скрински Отговорен редактор
Новините днес