Оборудването за все още неслучилата се АЕЦ „Белене“ стои без охрана до брега на река Дунав. Това твърди сайтът за журналистически разследвания „Биволъ“.
Още: Украинските дронове спряха работата на най-голямата рафинерия в Южна Русия
Още: Електроразпределителните дружества ще получат стотици милиони безвъзмездна помощ
Припомняме, че България беше осъдена на арбитраж от „Атомстройекспорт“ за 620 млн. евро заради проекта. В тази присъда влиза оборудването за „Белене“, което всъщност страната ни плаща. В тази сметка влизат и разходите по транспорта - според анекса в договора за изграждане на ядрената централа.
По думите на служебния министър на енергетиката Николай Павлов става дума за корпус на реактор, два компенсатора на налягането, осем хидроакумулатора на системата за аварийно охлаждане на активната зона на реактора и 16 хидроакумулатора на системата за пасивно заливане на активната зона на реактора. Останалата част от оборудването се очаква да пристигне до края на август.
СНИМКОВ МАТЕРИАЛ НА ОБОРУДВАНЕТО
Още: Кремъл призна, че продажбите на руски газ за Европа са сложни
Още: Енергийният министър с първи коментар за евентуалната продажба на "Лукойл Нефтохим"
Припомняме, че в средата на февруари по сагата „Белене“ имаше скандално твърдение на дългогодишния директор на площадката инж. Илчо Костов. Той заяви, че руснаците са искали да строят върху вече готови основи, в които обаче имало пукнатини и точно затова печелят търга за доизграждане – защото предлагат най-ниска цена. След това обаче „Атомстройекспорт“ се отказва от това си намерение, а анексът за доставка на оборудването, заради който са подсъдими бившите шефове на НЕК Мардик Папазян и Любомир Велков, включва текст за разрушаване на тези основи. Това обаче оскъпява нещата, тъй като вече става въпрос за изцяло нов строеж на АЕЦ „Белене“, а не за доизграждане. Основите на „Белене“ са положени още през 80-те години на миналия век.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: tbi bank изплати лихви на инвеститори в облигации
Още: Подписваме с Toshiba за ремонта на още един хидроагрегат от ПАВЕЦ "Чаира“