Парламентът прие на първо четене скандалните промени в Данъчно-осигурителния процесуален кодекс (ДОПК). "За" гласуваха 102 депутати, "против" бяха 80 и трима се въздържаха.
Още: "Празникът свършва": какво става с руската икономика?
Още: Тристранката с извънредно заседание
Според промените от 1 август до 31 декември тази година ще се плаща задължително чрез банков превод, когато стойността на заплатената стока и/или услуга е над 5000 лева.
От 1 януари, 2018 година, границата става още по-ниска – 3000 лева. А от 1 януари, 2019 година, летвата съвсем изчезва – до 1000 лева. Промените са в чл. 3 на Закона за ограничаване на плащанията в брой. В момента в България може да се плаща в брой за всичко, което струва до 10 000 лева.
Основен аргумент за ограничаване на плащанията в брой е да се намали делът на сивата икономика в България и укриването на данъци, защото това съответствало на практиката в ЕС. С тази мярка щяла да се ограничи възможността бизнесът в България да не отчита счетоводно приходи, както и да не внася дължими осигуровки, пише още в мотивите.
Още: Макрон: Ще говоря с Тръмп за митата
Още: Росен Плевнелиев: Ако влезем в Еврозоната, ще сме по-богати
Според дясното обединение "Нова република", които първо сигнализираха за скандалните изменения, те ще доведат до там скоро човек да не може да си купи дори един смартфон или компютър нормално, а ще трябва да направи това с банков превод, заплащайки съответните такси и комисионни на банките.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Анализ: Повече от половината българи готови да бойкотират големите търговски вериги
Още: Икономист обвини властта, че има амбиции да харчи във всички направления
"А какво се случва с хората в малките населени места, където банковата мрежа не е добре развита и те желаят да продадат земеделската си продукция например", попитаха гневно те.
По време на дебатите Георги Търновалийски от БСП заяви, че партията няма да подкрепи промените в ДОПК, тъй като те били направени в грубо потъпкване на Закона за нормативните актове. „Това е грубо потъпкване на Закона за нормативните актове и поради тази причина, няма да подкрепим предложените промени в ДОПК. Не са преодолени неясноти и евентуални противоречия в правоприлагането с този законопроект. Промените създават предпоставки за административен натиск и произвол”, посочи още Търновалийски.
От своя страна депутатът от ГЕРБ Владислав Николов посочи, че с промените в ДОПК се цели да се усложни продаването на предприятията с данъчни задължения, които носят големи липси на бюджета. По този начин, според Николов, се защитава фискът.
Още: Ефектът "Тръмп": Путин се готви за завръщане на западни компании в Русия
Още: Партията на Порошенко атакува Зеленски: Нямаме много редки метали, затова САЩ ни изнудват за друго