Ердоган от засегнатите райони: Невъзможно е да си подготвен за това

08 февруари 2023, 18:18 часа • 2381 | прочитания

Турският президент Реджеп Ердоган посети районите, засегнати от фаталното земетресение от 6 февруари. Той отвърна на нарастващия гняв на гражданите заради реакцията на държавата, като заяви: "Не е възможно да бъдем подготвени за толкова голямо бедствие".

Още: Тръмп е виновен: Японски автомобилен производител е пред крах

Още: След разпускането на ПКК: Турция обеща разоръжаването да протече гладко

Ердоган заяви пред репортери, че официалният брой на загиналите е нараснал до 9057 души. Той каза това по време на посещение в Хатай, един от най-тежко засегнатите от труса региони. Така общо жертвите в Турция и Сирия вече минаха 11 500. Десетки хиляди са ранени, а над 5000 сгради са разрушени.

Турският президент определи хората, които твърдят, че изобщо не са виждали сили за сигурност в някои райони, като "провокатори".

"Това е време за единство, солидарност. В период като този не мога да понасям хора, които провеждат негативни кампании с цел политически интерес", добави той, цитиран от BBC.

Още: В търсене на големи икономически сделки: Тръмп пристигна в Рияд (ВИДЕО, СНИМКИ)

Още: Като филм на ужасите: Адски пожари в Русия, на границата с Китай (ВИДЕО)

По време на друга спирка от обиколката си в зоната на бедствието по-рано днес Ердоган призна за някои първоначални проблеми, но заяви, че ситуацията вече е "под контрол".

Критиките от страна на опозицията и на място се засилват. Някои от хората твърдят, че усилията за справяне с извънредните ситуации са били твърде бавни и че през осемте години на управлението му не е направено достатъчно за подготовката на застрашения от земетресение регион.

Междувременно расте гневът относно „данък земетресение“, наложен от турското правителство преди повече от две десетилетия след силен трус тогава. Той се оценява на 88 млрд. лири (4,6 млрд. долара), които е трябвало да бъдат изразходвани за предотвратяване на бедствия и развитие на службите за спешна помощ. През 1999 г. повече от 17 000 души загинаха при мощно земетресение, което засегна Северозападна Турция.

Въпроси за "специалния данък върху комуникациите", както го наричат властите, се задават при всяко земетресение в Турция. Според турската редакция на BBC обаче правителството никога не е обяснявало публично как се изразходват парите.

Още: Индия и Пакистан показаха на Путин как се прави - първо примирие, после преговори

Още: Кюрдската ПКК обяви края си, Реджеп Ердоган празнува

ОЩЕ: 600 хил. лева събра БЧК в подкрепа на пострадалите от земетресенията в Турция

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес