Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Терористичните актове в световен мащаб продължават да намаляват

20 юли 2017, 07:21 часа • 3041 прочитания

Общият брой на терористични актове в света през миналата година е намалял, както и техните жертви, като тенденцията продължава за втора поредна година. Това се казва в ежегодния доклад на американския Държавен департамент за терористичната заплаха в света.

Още: Тръмп с шегичка: Канада ще може да запази химна си, ако стане 51-ият щат (ВИДЕО)

Още: Скандали с Тръмп и твърда подкрепа за Украйна: Легендарният Мич Макконъл слага край на политическата си кариера (ВИДЕО)

Както се посочва в текста от външното ведомство „общият брой на терористични актове през 2016 г. за сравнение с 2015 г. е намалял с 9%, а общото число на смъртните случаи, причинени от тях е (спаднало с) 13%“. Това се дължи най-вече на намаления брой нападения и съкращаване на случаите на загинали хора в Афганистан, Сирия, Нигерия, Пакистан и Йемен, пише ТАСС.

Докладът също така посочва, че 26% от жертвите на терористични актове всъщност са самите им организатори. През 2015 г. този показател е възлизал на 24%.

През цялата 2016 г. са били извършени 11 072 терористични акта, посочват от държавния департамент. Според данните те са отнели живота на над 25 600 души, а други 33 800 човека са били ранени. В същото време през миналата година общо 15 500 души са били похитени или взети за заложници от терористи.

Още: 29 пъти за един месец Тръмп е направил това, което Путин иска

Още: Рубио обяви при какви условия ще се срещнат Тръмп и Путин

Докладът посочва също, че макар и терористични актове да са били извършени през миналата година в 104 държави, те продължават да са концентрирани в определени региони, отбелязва още БГНЕС.

Общо 55% от всички терористични нападения са извършени в пет страни – Ирак, Афганистан, Индия, Пакистан и Филипините. В същото време 75% от загиналите при подобни атаки са граждани на Ирак, Афганистан, Сирия, Нигерия и Пакистан.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Румен Скрински
Румен Скрински Отговорен редактор
Новините днес